Utrzymywacz przestrzeni – dlaczego jest tak ważny u dzieci? 31.03.2023
Utrzymywacz przestrzeni to specjalny element lub część aparatu, która ma za zadanie zapobiegać przemieszczaniu się zębów. Stosuje się go u dzieci, które straciły ząb mleczny na przykład podczas wypadku lub w wyniku ekstrakcji z powodu dużej próchnicy bądź ropnia. Utrzymywacz przestrzeni jest idealnie dopasowany do jamy ustnej dziecka i zachowuje miejsce dla zęba stałego, który w przyszłości wyrośnie w miejscu po mleczaku. Dzięki temu u małego pacjenta łuk zębowy będzie zachowany w fizjologicznej symetrii i w odpowiednim kształcie.
Rodzaje utrzymywaczy przestrzeni
Wyróżniamy dwa rodzaje utrzymywaczy przestrzeni:
- urządzenie w postaci płytki lub akrylowej wypustki połączonej z ruchomym aparatem ortodontycznym. Utrzymywacz w formie płytki jest idealnie dopasowany do śluzówki i pozostałych zębów, dzięki czemu bardzo dobrze pełni swoją funkcję.
- niewielki element w formie metalowego pierścienia z pętlą, który jest zamocowany w jamie ustnej na stałe. Ten typ utrzymywacza przestrzeni jest przyklejany specjalnym cementem do zębów znajdujących się obok pustej przestrzeni. Zdejmowany jest w momencie, gdy zaczyna się wyżynać ząb stały.
Utrzymywacz przestrzeni – jakie ma zastosowanie?
Zastosowanie utrzymywacza przestrzeni jest bardzo ważne, ponieważ:
- po utracie mleczaka pozostałe zęby dążą do symetrii i wędrują, by “zamknąć” łuk zębowy
- przesunięcie zębów powoduje brak miejsca na nowy, stały ząb, a przez to stłoczenia
- może to doprowadzić do powstania wady zgryzu i konieczności leczenia ortodontycznego.
U dorosłych utrzymywacze przestrzeni stosuje się bardzo rzadko, na przykład przed wykonaniem uzupełnienia protetycznego.
